Baker Township (Elected)

  • Trustee:  Nicholas Chance (2022)
  • Trustee:  Robert Oberholtz (2020)
  • Trustee:  Ronald Mortensen (2022)
  • Clerk: Jerome (JD) Kuster (2022)
  • Cemeteries: Bear Grove and Maplewood

Beaver Township (Elected)

  • Trustee: Jerry Dickson (2020)
  • Trustee: Dan Christensen (2022)
  • Trustee: Ron Partlow (2020)
  • Clerk: Janet Dickson (2018)
  • Cemeteries: Glendon, Menlo, and Rose Hill

Dodge Township (Appointed)

  • Trustee: Mark Drake (2016)
  • Trustee: Joni Dvorak (2016)
  • Trustee: Randy Dvorak (2018)
  • Clerk: Julie Burkhardt (2018)
  • Cemeteries: Dodge

Highland Township (Appointed)

  • Trustee: Don Schwartz (2016)
  • Trustee: Don McCool (2018)
  • Trustee: Steven Schwartz(2018)
  • Clerk: Cindy Kinnick (2018)
  • Cemeteries:  Highland, Sutton (Abandoned), and Vanoker (Abandoned)

Orange Township (Appointed)

  • Trustee: Kyler South (2018)
  • Trustee: Tim Pedersen (2016)
  • Trustee: Larry Ness (2016)
  • Clerk: Mary Jo Pedersen (2018)
  • Cemeteries: Orange and Tuttles Grove

Richland Township (Elected)

  • Trustee: Phil Stukenholtz (2020)
  • Trustee: Alex Krueger (2022)
  • Trustee: Nels Leo (2022)
  • Clerk: Robert Kempf (2022)
  • Cemeteries: Richland

Stuart Township (Appointed)

  • Trustee: Patti McAndrews (2018)
  • Trustee: John Wilson (2018)
  • Trustee: Jon Egger (2016)
  • Clerk: Laverne Tibben (2018)
  • Cemeteries: North Oak Grove and South Oak Grove

Union Township (Elected)

  • Trustee: Rich Thompson (2022)
  • Trustee: Paul Clark (2020)
  • Trustee: Bret Hodges (2022)
  • Clerk: Sheyrl Clark (2022)
  • Cemeteries: Union

Victory Township (Appointed)

  • Trustee: Roger Tallman (2016)
  • Trustee: Mike Willenborg (2018)
  • Trustee: Mark Laughery (2016)
  • Clerk: Connie Buttler (2018)
  • Cemeteries:  Moffit’s Grove and Vandevanter (Abandoned)
Bear Grove Township (Elected)

  • Trustee: Kenneth Burns (2022)
  • Trustee: Lance Hansen (2022)
  • Trustee: Kenneth Lehman (2020)
  • Clerk: Leora Laughery (2022)
  • Cemeteries: North Branch and Pleasant Hill

Cass Township – (Appointed)

  • Trustee: Dean Whitehead (2018)
  • Trustee: Alfred Meixner (2016)
  • Trustee: Tom Meinecke (2016)
  • Clerk: Jay Foster (2018)
  • Cemeteries: Brethren, Greenwood (East), Messenger (Abandoned), West, and Yale

Grant Township (Elected)

  • Trustee: Steve Bireline (2020)
  • Trustee: Darin Peterson (2022)
  • Trustee: Doug Harris (2020)
  • Clerk: Gary Mueller (2022)
  • Cemeteries: Immanuel Lutheran

Jackson Township (Elected)

  • Trustee: Trudi Tam (2020)
  • Trustee: Duane Lyons (2020)
  • Trustee: Larry Davis (2022)
  • Clerk: Phyllis Davis (2022)
  • Cemeteries: Morrisburg


Penn Township (Appointed)

  • Trustee: Warren Gilman (2018)
  • Trustee: Peggy Norlin (2016)
  • Trustee: Robert Harvey (2018)
  • Clerk: Vacant (2018)
  • Cemeteries: None

Seely Township (Elected)

  • Trustee: Adam Franzeen (2020)
  • Trustee: Caroline Kness (2022)
  • Trustee: Joe Arrasmith (2022)
  • Clerk: Cathy Sheeder (2022)
  • Cemeteries: Seeley (Wichita)

Thompson Township (Appointed)

  • Trustee: Brian Rumple (2016)
  • Trustee: Chris Blass (2016)
  • Trustee: Harold Rochholz (2018)
  • Clerk: Joyce Rochholz (2018)
  • Cemeteries: Dalmanutha, Quaker/Friends, and Stanfield (Abandoned)

Valley Township (Elected)

  • Trustee: Cody Sheeder (2022)
  • Trustee: Paul Finnegan (2020)
  • Trustee: Bryan Mowrer (2020)
  • Clerk: Arlene Harwood (2018)
  • Cemeteries: Monteith, Monteith Memorial, Resurrection, Union, Valley
Accessibility